Medlemmar VMS 2-tonsklubb 2017

10 i topp 2017 - Snitt 7 dygn på den bästa VMSen

  Namn Gård Ort Antal VMS Högsta snitt 7 dygn 2017
1 Roland o Berit Lugn Ängsbo Götene 1 3 235
2 Peter o Lars Hilding Hildings Lantbruks AB Värnamo 1 2 970
3 Hamra Gård Hamra Gård Tumba 1 2 957
4 Ulf Hannu Hannus Lantbruk Övertorneå 1 2 922
5 Patrik o Elin Johansson Torps Lantbruk Månstad 4 2 882
6 Joakim o Carina Boij Reftele Prästgård Reftele 2 2 836
7 Tomas o Simon Bengtsson Fogdegården Mariestad 1 2 835
8 Ulf o Annelie Ulf o Annelie Lbr AB Borgholm 1 2 819
9 Lars Olofsson/Kjellberg Övrabo Ingatorp 1 2 712
10 Fredrik Willman Hedegården Stenstorp 1 2 698

 

Den kompletta listan - Här delas snittet i antal VMSer över 2 ton

Namn Gård Ort                 Antal år i klubben 7-dgr snitt kg mjölk/VMS 365-dgr snitt kg mjölk/VMS
Lar o Annika Ejdertun Ajmunde Hemse 2 2 366  
Peder Alenius Alenius Lantbruk Vindeln 3 2 103  
  Arvidssons Lantbruk Köping NY 2 330  
Göran Berg & Karstin Persson Arbelunda Köpingsvik 6 2 555  
Henrik Svalmark Assmundstorp Mariestad 5 2 533  
Ronny Olofsson Bengtbingels Gård Slite 4 2 247  
Anders Andersson Berg Hillared Dannike 2 2 131  
Bibbi o Håkan Johansson Bergs Gård Trollhättan 9 2 534  
Hans-Inge Nilsson Bertilsgärde Vessigebro 7 2 137  
Anders o Jonas Svensson Bjäragården Båstad 9 2 515 2 334
Erik Bjärnlid och Britt-Lis Levin Bjärsäter Vreta Kloster 7 2 486  
Nils, Age o Marie  Björid Björid Gård Frösön 7 2 360 2 117 
Sven Hansson Björka Gård Kristianstad 6 2 351  
Siv Ericsdotter Björkhaga gård Fors 2 2 301  
Åke o Michael Johansson Blekene Lantbruk Vårgårda 9 2 350  
Stellan Wallin Bläsebo Hyssna 3 2 193  
Ingegerd o Stefan Lindgren Bondarp Döve Blidsberg 4 2 604  
Peter Petersson Boön Eneryda 4 2 200  
Joakim o Linda Borgs Borgs Lantbruk Gustafs 8 2 587  
Mats Haraldsson Bosgården Grimslöv 4 2 190  
Carl o Jennie Lindhagen Bredgården Marbäck 7 2 064  
Carl-Åke Broström Broströms Lbr Brunflo 5 2 030  
Britt o Gilbert Johansson Bruatorps Gård Söderåkra 6 2 537  
Stig-Erik o     Christian Carlsson Brändemmåla Myresjö 6 2 301  
Uno o Lennart Bertilsson Brötjemark Gränna 3 2 071  
Åsa o Mikael Berglund Buckarby Tärnsjö 3 2 276  
Erik Jörmgård Byggets Lantbruk Bergsjö 3 2 197  
Emil Johansson Bäcks Gård Säffle 6 2 128  
Magnus Andersson Bänaredsbergs Lbr Långås 9 2 619  
Per Dahlqvist Dahlqvist Lantbruk Värsås 7 2 501  
Niclas Gustafsson Daltäppa Mjölk AB Köping 2 2 001  
Lars Carlsson Draftinge Gärdet Gärdet 8 2 208 2 343
Kjell Eriksson Ekholmen Lantbruk Dals Rostock NY 2 042  
Hans-Olov Wennerholm Ekholmen Falköping 4 2 012  
Alexander Ivarsson Elestorp Båstad 1 2 303  
Tomas Filipsson Espås Gård Falköping 7 2 419  
Kerstin Höckert Falholmsbygget Klippan 3 2 289  
Ulf Andersson Fallbacke Lantbruk Järvsö NY 2 068  
Thomas Malmsten Fagerängs Lantbruk Lekeryd 5 2 516 2 086 
Tomas o Simon Bengtsson Fogdegården Mariestad 6 2 835  2 428
Johan Söderlund Fogdeholm Aneby NY 2 053  
Sven-Arne  Bengtsson Folkareds Kvarn Långås 7 2 085  
Ingvar Ottosson Fågelsång Våxtorp 7 2 364  
Anne-Mari o Boyne Johansson Gagneberg Habo NY 2112  
Björn Enarsson Grangården Ettebro 3 2 177  
Kicki o Robert Grahn Grahns Lantbruk Bälinge NY 2 005  
Sara Gustafsson Gustafssons Jordbruk Brålanda NY 2 224  
Dan-Otto Andersson Grönlid Gård Forsheda 4 2 421 2 329
Bengt Gökstorp Gökstorps Gård Skövde 6 2 016  
Jenny Eriksson o Mats Nolén Haglösa Gård Österbybruk 2 2 122  
Arne Johansson Hallerud Gård Säffle 5 2 004  
Elisabeth o Ove Larsson Hallsnäs Ramkvilla 3 2 144  
Hamra Gård Hamra Gård Tumba 1 2 957 2 763
Ulf Hannu Hannus Lantbruk Övertorneå 8 2 922   
Ann-Britt Eklöf Haraldsgården Skövde NY 2 097  
Fredrik Willman Hedegården Stenstorp 6 2 698  2 430
Hellerups Dairy Hellerups Dairy Falkenberg 7 2 154  
Leif Carlsson Hemdarve gård Havdhem 9 2 412 2 076 
Gösta Holmberg Herrgårdsfäboda Robertsfors 7 2 573 2 299
Lar o Peter Hilding Hildings Lantbruks AB Värnamo 5 2 910  
Hans Svensson Hjärtared Ullared 8 2 004  
Bröderna Malmberg Hovgården Fjälkinge 8 2 680  
Kenneth o Robert Klasson Hundshult Tenhult 6 2 518  
Andreas Källner Hultåkra Aneby 6 2 147  
Tommy Claesson Hycklehults Gård Eringsboda 3 2 006  
Jonas Jonsson Håkonebyn Mellerud 4 2 341  
Lars Persson Håglunda Gård Kil 4 2 208  
Kurt Hårsmar Hårsmar Lantbruk Herrljunga 5 2 225  
Bertil Svensson Häggarp Trensum NY 2 238  
Familjen Palm Högalid Smedstorp 5 2 448 2 015
Mikael o Mia Mellgren Högstad Kimstad 4 2 021  
  Isaryds Lantbruk Andeby 4 2 148  
Anders Andersson Jemsunda   7 2 111 Tving
Roger Hansson Karllund Aneby 3 2 046  
Bengt Johansson Karlslunds Lantbruk Vessigebro 4 2 300  
Anders o Dag Svensson           Kinnareds Berg Torup   5 2 036  
Tina o Erik Johansson Klockaregården Bolmsö 8 2 576 2 383
Johan Karlsson Kollinge Gullaskruv NY 2 160  
Andersson/Grimstedt Komjölk AB Västerljung 3 2 021  
Jan Engman Kullaberg Hörby 3 2 535  
Mikael Danelius Kullenberg Gård Vårgårda 7 2 435  
Per Vikström Kåsbölegården Lövånger 7 2 572 2 173 
  Kälkarps Jordbrukdsförv. AB Hästveda 4 2 342  
AnnCharlotte Ohlsson Kärrdala Önnestad 6 2 226  
Gert Gustavsson Larsegård Varberg 1 2 051  
Kent Dahlberg Lidhult Aneby 2 2 084  
Dirk-Jan Smink Lilla Ettarp Åled 3 2 061  
  LJ Mjölk AB Aneby 4 2 120  
Niclas Axelsson Loppetorp Henån NY 2 046  
Kurt & Martin Johansson Loviselunds Gård Örebro 2 2032  
Fam. Altbäck Kling Länsmansgården Brunflo 4 2 127  
Anders Knutsson  Margretetorp  Hjärarp  7 2 311   
Magnus Johansson Mellby Backegård Reftele 5 2 425  
Mikael Lundström Mileja AB Kusmark NY 2 156  
  3 MP Nyby Laholm 2 2 098  
Tomas Svensson Mossby Molkom NY 2 021  
Månsta Gård AB Månsta Gård AB Fåker 3 2 094  
Urban Larsson Nebo Gård AB Burträsk 1 2 182 2 138
N-U o Bengt Granqvist Nubo Lantbruk Sundsvall 7 2 216  
Hans o Karin Andersson Nedraby 211 Tomelilla 4 2 039  
Maya och Marcus Forsgård Nilsgården Habo 4 2 106  
Arne Thörn Norregård Liatorp Johannishus 9 2 032  
Johan Henning Notåsa Tranås 5 2 028   
Tage Karlsson Nycklerör Tidaholm 7 2 802  
Agroprenad Nygården Hjo 4 2 308  2418
Björn Petersson Olsagård Kalvsvik 6 2 213  
Conny Pettersson Pålstorp Fjugesta 7 2 527  
Joakim o Carina Boij Reftele Prästgård Reftele 9 2 836  
Patrik Johansson Rinkabäck Hjo 5 2 050 2 027
Christer Nilsson Persnäs Kött & Mjölk Löttorp 4 2 248  
Inger Andersson Petsarve Havdhem 3 2 017  
Mikael Olofsson Renbergsvattnets Lbr Burträsk 6 2 382 2 065
 Roby Lantbruk AB Robu Lantbruk  AB Gagnef  5 2 072   
Lars-Ewe Thomsson Rovalds Eskelhem Tofta 6 2 012  
Göran Kulneff Rubingården Båstad 6 2 169  
Oskar Folkesson Råssmark Tranås 2 171  
Fredrik o Sven Karlsson Sippersta Gård Västerås NY 2 018  
Ivar o Ingrid Hansson Seggane Strömstad 3 2 503  
Bengt-Arne Rydgård Skiverstad Eksjö 2 2 614  
SLU Lövsta SLU Lövsta Uppsala 1 2 405  
Lilian Svensson Stallberg AB Kvibille 2 2 315  
Henrik o Ulrika Johansson Stenslanda Lillegård Tavelsjö 4 2 174  
Rättviks Skoljordbruk AB Stiernhööksgymnasiet Rättvik 5 2 165  
Johan Vennerström Stöpafors Lantbruk Sunne 7 2 040   
Anders o Anna-Karin Svedjelid Sundboby Lindesberg 2 2 305  
Christian Johansson Syllstorps Mjölk Åstorp 4 2 054  
Jörgen Blackstad Sälboda Mjölk AB Arvika 2 2 144  
Christian Nilsson Södra Kopparetorp Villands Vånga 4 2 030  
Patrik Forsberg Södra Kulhult Vaggeryd 2 2 123 2 063
Stefan o Martin Andersson Tegneby Gård Henån 5 2 438  
Tidavads Eko Lbr. Tidavads Eko Lbr. Mariestad 5 2 512  
Gustav Kämpe Torpet Lantbruk Karlsborg NY 2 081  
Elin o Patrik Johansson Torps Gård Månstad 7 2 882  
Annika o Isac Danielsson Trosnäs Mjölk Löttorp 7 2 194  
Ulf o Annelie LBR AB Ulf o Annelie LBR AB Borgholm 3 2 819  
  Ullevi Mjölk Färjestaden 2 2 095  
Göran Svensson Ulås Trädgård Värnamo 5 2 048  
Susanne Larsson o Tore Carlström Vallby Folsberga Enköping 5 2 010  
Lars-Erik Josephson Vallerstad Lantbruk Värnamo 3 2 388  
Kristoffer Persson Vekanäbb Laholm 4 2 415  2 160
Per Hollsten Västergården Skövde 6 2 073  
Familjen Nilsson Åkerbrit Ullevi Färjestaden 7 2 042  
Matilda o Per Lexell Ålsta Gård Gnesta 4 2 110  
Jan-Olof Nyman Åneholms Gård Kil 6 2 440  
Bengt & Jörgen Larsson Änganäs Norregård Alvesta 7 2 260  
Patrik Bonér Ängeby Gård Köping 5 2 446  
Roland o Berit Lugn Ängsbo Götene 9 3 235 3 046
Nils-Arne Persson Önneköp Höby NY 2 108  
Janne o Marcus Brisbo Östergåden Falköping 7 2 302  
 Br. Andersson Örsås Lantbruk Aneby  2 2 017  
Malin Gustavsson Östraby Skattegård Ryssby NY 2 003   
Mattias Östervee Östravee Väse 5 2 389 2 129
Conny Olsson Övide gård Gotlands Tofta NY 2 026   
 Lars Olofsson/Kjellberg Övrabo Gård  Ingatorp 8 2 712  

Din DeLaval-kontakt

Allmänna förfrågningar