Medlemmar VMS 2-tonsklubb 2015

Här är gårdarna med bäst resultat 2015 

10 i topp - snitt över 7 dygn under 2015

  Namn Gård Ort Antal VMS Högsta snitt 7 dygn 2015 Kotrafik
1 Roland Lugn Ängsbo Götene 2 3179 Feed First
2 Peter o Lars Hilding Hildings Lantbruk AB Värnamo 1 2983 Feed First
3 Joakim o Carina Boij Reftele Prästgård Reftele 2 2957 Feed First
4 Lars Larsson Jon-Jons Lantbruk Växbo 1 2833 Feed First
5 Christel Axelsson Axelssons Lantbruk Bockara 1 2823 Feed First
6 Michael Arvidsson Lövänget Lantbruk Stora Skedvi 2 2776 Feed First
7 Ulf Hannu Hannus Lantbruk AB Övertorneå 1 2707 Feed First
8 Lars Olofsson Kjellberg Övrabo Gård Ingatorp 1 2655 Feed First
9 Tina o Erik Johansson Klockaregården Bolmsö 1 2644 Feed First
10 Tage Karlsson Nycklerör Tidaholm 1 2625 Milk First/Eko

Alla gårdar som anmält sig 2015

Ägare Gårdsnamn Ort  Antal år i klubben 7-dgr snitt kg mjölk/VMS  365-dgr snitt kg mjölk/VMS
Annika och Thomas Lundgren Agropar HB Månkarbo 6   2439
Peter Alenius Alenius Lantbruk Vindeln NY 2 051   
Henrik Svalmark Assmundstorp Mariestad 3 2 312  
Christel Axelsson Axelssons Lantbruk Bockara 6 2 823  
Magnus Johansson Backegård Reftele 3 2 394  
Jan-Olof Petersson Baltås Gård Dalstorp NY 2 022  
Bibbi o. Håkan Johansson Bergs Gård Trollhättan 7 2 368  
Hans-Inge Nilsson Bertilsgärde Vessigebro 5 2 170 2 037 
Anders Svensson Bjäragården Lantbruk Båstad 7 2 514 2 417 
Erik o. Britt-Lis Levin Bjäsäter Nergården Vreta Kloster 5 2 514 2 235
Sven Hansson Björka Gård Kristianstad 5 2 381  
Siv Ericsdotter Björkhaga Gård Fors 2 2 277  
Age o. Marie Björid Björids Gård Frösön 5 2 024  
Torbjörn Andersson Björänget Stora Skedvi NY 2 038  
Michael Johansson Blekene Lantbruk AB Vårgårda 7 2 144  
Bengt Albinsson Boaryd Väckelsång 4 2 238  
Bröderna Johansson Bondehemmet Falköping 6 2 400  
Joakim o Linda Borgs Borgs Lantbruk Gustafs 6 2 003  
Thomas Jacobsson Bosarp Bottnaryd 2 2 265  
Mats Haraldsson Bosgård Grimslöv 2 2 116  
Lars-Olov o. Evy Josefsson Bossgården Stenstorp 5 2 413  
Peter Petersson Boön Eneryda 2 2 023  
Lennart Bylund Bylunds Lantbruk Sidensjö NY 2 035  
  Brattens Lantbruk AB Lycksele NY 2 099  
Carl o. Jennie Lindhagen Bredgården Marbäck 5 2 034  
Ulf Iwars Bronsgården Gränna 2 2 042  
Carl-Åke Broström Broströms Lantbruk AB Brunflo 3 2 121   
Britt o. Gilbert Johansson Bruatorps Gård Söderåkra 4 2 577  
Andreas Svensson Brännalts Gård Båstad 6 2 438  
Lennart o. Uno Bertilsson Brötjemark Gränna 2 2 397  
Mikael o. Åsa Berglund Buckarby Tärnsjö NY 2 002  
Emil Johansson Bäcks Gård Säffle 4 2 014  
Magnus o. Martin Andersson Bänaredsbergs Lbr. Långås 7 2 562  
Niclas Gustafsson Daltäppa Mjölk AB Köping NY 2 030  
  Dahla Säteri Åtvidaberg NY 2 160  
Per Dahlqvist Dahlqvist Lantbruk Värsås 5 2 571  
Lars Carlsson Draftinge Gärdet Bredaryd 6 2 315 2 253
Mikael Alexandersson Dvärsätt Gård Dvärsätt 4 2 303  
Hans-Olof Wennerholm Ekholmen Falköping 2 2 272  
Alexander Ivarsson Elestorp Båstad 5 2 184  
Carl-Erik Svartvik Esbjörntorp Värsås NY 2 340  
Tomas Filipsson Espås Gård Falköping 5 2 233  
Thomas Malmsten Fagerängs Lantbruk Lekeryd 3 2 542  
  Femmeryds Gård Fågelmara NY 2 276  
Tomas Bengtsson Fogdegården Mariestad 4 2 456  
Sven-Arne Bengtsson Folkaredskvarn Långås 6 2 149  
Tore Carlström Folsberga Mjölkgård Enköping 3 2 117  
Mats Larsson Furumossens Lantbruk Hässleholm 3 2 161  
Ingvar Ottosson Fågelsång Våxtorp 5 2 143  
Gustaf Andersson Fänestad Lantbruk Forsheda NY 2 255  
Dan Dotes Gannor Gård Ljugarn NY 2 011  
Björn Enarsson Grangården Kallinge NY 2 167  
Dan-Otto Andersson Grönlid Gård Forsheda 2 2 192 2 096
Håkan Gustavsson Gunnarstorp Nittorp 6 2 446 2 240
Alvar o Carina Sonesson Gunnaröds Gård Stockamöllan 6 2 072  
Daniel Ranebrand Göberga Lantbruk Tranås 6 2 185  2 284
Bengt Gökstorp Gökstorps Gård Skövde 4 2 042  
Elisabeth o. Ove Larson Hallsnäs Ramkvilla NY 2 017  
Arne Håkansson Hallavara Båstad 2 2 095  
Arne Johansson Hallerud Gård Säffle 5 2 262  
  Harpsunds Jord o Skog Mellösa 5 2 303  
Birger Sjöström Hattsjö Gideå 4 2 322  
Ulf Hannu Hannus Lantbruk AB Övertorneå 6 2 707 2 575
  Hedegården Öja Stenstorp 4 2 500  
Leif Claesson Hemdarve Gård Havdhem 7 2 119  
Gösta Holmberg Herrgårdsfäboda AB Robertsfors 5 2 125  2 314
Peter o Lars Hilding Hildings Lantbruks AB Värnamo 6 2 983 2 740
Hans Svensson Hjärtared Ullared 6 2 512  
Bröderna Malmberg Hovgården Fjälkinge 6 2 062  
Andreas Källner Hultåkra Aneby 4 2 344  
Robert o. Kenneth Klasson Hundshult Tenhult 4 2 399  
Lars Eriksson Hundsjö Boden 3 2 020  
Tommy Claesson Hycklehults Gård Eringsboda NY 2 074  
Jonas Jonsson Håkonebyn Mellerud 2 2 183  
Kurt Hårsmar Hårsmar Lantbruk Herrljunga 3 2 388  
Mia o. Mikael Mellgren Högstad Kimstad 2 2 002  
Mikael Palm Högalid Smedstorp 3 2 295  
Lars Persson Höglunda Gård Kil 2 2 100  
Magnus o Ing-Marie Larsson Imma Lantbruk AB Lindesberg 2 2 042  
Anders Andersson Jemsunda Gård Tving 5 2 222  
Johan Johansson Jonsboda Lantbruk AB Tibro 3 2 120  
Lasse Larsson Jon-Jons Lantbruk Bollnäs 3 2 835 2 617
Roger Hansson Karllund Aneby NY 2 013  
Bengt Johansson Karlslund Vessigebro 5 2 301  
Anders o. Dag Svensson Kinnareds Berg Torup 3  2 054  
Tina o. Erik Johansson Klockaregården Bolmsö 7 2 644  2 236
Sture o. Ingrid Eriksson Kragoms Gård Älandsbro NY 2 094  
Jan Engman Kullaberg Hörby 2 2 119  3 372
Mikael o Per Arne Danelius Kullenberg Gård Vårgårda 5 2 439  
Lars-Gösta Ansin Kue Gård Visby NY 2 010  
Per Vikström Kåsbölegården Lövånger 5 2 561  
Kälkarps jordbruksförvaltning Kälkarps Hästveda 2 2 111  
Gert Gustavsson Larsegård Varberg 2 2 059  
Martin Larsson Larsgård Laholm 3 2 020  
Kent Dahlberg Lidhult Aneby NY 2 128  
Dirk-Jan Smink Lilla Ettarp Åled NY 2 056  
  LJ Mjölk AB Aneby 2 2 111  
Lars-Göran Larsson Lilla Lunda Vingåker 3 2 202  
Fam. Altbäck Kling Länsmansgården Brunflo 2 2 096  
Michael Arvidsson Lövänget Lantbruk Stora Skedvi 5 2 776  
Anders Knutsson Margretetorp Hjärnarp 5 2 364   
  Markusa Gård AB Varberg 6 2 121 2 088
  Månsta Gård AB Fåker NY 2 179  
Urban Larsson Nebo Gård Burträsk 2 2 056  
Hans Andersson Nedraby 211 Tomelilla 2 2 080  
Johan Berggren Nolbyns Lantbruk AB Lövånger 2 2 056  
Jan-Gunnar Andersson Norra Ljunga Lantbruk Sävsjö 3 2 167  
Arne Thörn Norregård Liatorp Johannishus 7 2 433   2 265
Gunnar Westerlund Norrgissjö Gård Gideå 1 2 046  
Johan Henning Notåsa Tranås 3 2 067  
Nils-Uno Granqvist Nubo Lantbruk Sundsvall 5 2 140  
Hasse o. Peter Karning Nyby Lantbruk Arboga NY 2 016  
Tage Karlsson Nycklerör Tidaholm 7 2 625 2 421
Bertil Gunnarsson Nygård Laholm NY 2 060  
Håkan Svensson Nygård Vittskövle Vittskövle 2 2 057  
Agroprenad Nygården Hjo 3 2 603  
Håkan Gustavsson Nygården Nittorp 6 2 361  
Mats Antonsson Näs Falköping 5 2 129  
Lars-Åke Sjögren Näsungs Dalhem 2 2 448   
Björn Petersson Olsagård Kalvsvik 4 2 261  
Roland Andersson Petsarve Havdhem 2 2 197  
Jonas Svanstrand Persnäs Kött & Mjölk Löttorp 2 2 121  
Conny o. Göte Pettersson Pålstorp Fjugesta 5 2 488  
Joakim Boij Reftele Prästgård Reftele 7 2 957 2 675
Ulrika och Henrik Regen Regen lantbruk Vessigebro 2 2 421 2 142
Mikael Olofsson Renbergsvattnets Lantbruk Burträsk 4 2 147  
Patrik Johansson Rinkabäck Hjo 3 2 192  
  Rofinds Gård Burgsvik 5 2 118  
Lars-Ewe Thomsson Rovalds Eskelhem Gotlands Tofta 4 2 019  
Karl-Gustav Holmqvist Rudsnäs Mjölk o. Skog Kristinehamn 5 2 101  
Henrik Folkesson Råssmark Tanås 2 2 061  
 Johan o. Birgitta Lindekers Röda Gården  Nora 4 2 308  
Christer o. Lena Sandberg Sandbergs Lantbruk Borlänge 4 2 060  
Ivar o Ingrid Hansson Seggane Strömstad 2 2 186  
Tobias Holmqvist Skarmansmåla Älmeboda 5 2 123 2 095
Br. Eks Lantbruk Smedtofta Vinniga 3 2 163  
  Solkällan Lantbruk AB Hörby 3 2 215  
Hans Svensk St Bystad Gällstad NY 2 058  
Martin Hultman Stickelösa Huskvarna 4 2 056  
Henrik o. Ulrik Johansson Stenslanda Lillegård Tavelsås 2 2 227  
Rättviks Kommun Stiernhööksgymnasiet Rättvik 3 2 127  
Agropar HB Storängen Månkarbo 6 2 439 2 350
Jonas Vennerström Stöpafors Lantbruk Sunne 5 2 213  
Jörgen Blakstad Sälboda Gård Arvika NY 2 085  
Torsten Medalen Säters Lantbruk Svenstavik NY 2 037  
Christian Nilsson Södra Kopparetorp Villands Vånga 2 2 302  
Göran Berg Sörgård Arbelunda Köpingsvik 4 2 523  
 Martin o. Stefan Andersson Tegneby Gård  Henån  3 2 303  
  Tidavads Ekolantbruk Mariestad 4 2 570  
Anton o. Lola Ivarsson Tockarp Trensum NY 2 046  
Patrik o. Elin Johansson Torps Gård Månstad 5 2 592 2 385
Annika o. Isac Danielsson Torsnäs Mjölk Löttorp 5 2 168  
  Torsö Mjölk Mariestad 2 2 443  
Göran Holgersson Trollegården Listerby 4 2 279 2 012
  Ulf o. Annelie Lbr AB Borgholm NY 2 001  
Göran Svensson Ulås Trägård Värnamo 3 2 002  
  Varimas Bonderi Leksand 2 2 010  
Kjell Gustafsson Vägla Västergård Hallaryd 6 2 000  
Per Hollsten Västergården Skövde 4 2 042  
  Ådalen Lantbruk Värnamo 2 2 213  
Sven Carlsson Åhult Landsbro 5 2 197  
Mattias o. Åke Nilsson Åkerbrit Ullevi Färjestaden 5 2 190  
Matilda och Per Lexell Ålsta Gård Gnesta 2 2 027  
Br. Larsson Änganäs Norregård Alvesta 5 2 043  
Patrik Bonér Ängeby Gård Köping 3 2 213 2 012
Roland Lugn Ängsbo Götene 7 3 179  2 674
Thord Kollin Östebo Gård Dingle NY 2 363  
Janne o. Markus Brisbo Östergården Falköping 5 2 449  
Erik o Mattias Östervee Östravee Väse 3 2 488   
 Lars Olofsson, Kjellberg Övrabo Gård Ingatorp 6 2 655  

Din DeLaval-kontakt

Allmänna förfrågningar