Medlemmar VMS 2-tonsklubb 2016

Här är gårdarna med bäst resultat 2016

10 i topp - snitt över 7 dygn under 2016

  Namn Gård Ort Antal VMS Högsta snitt 7 dygn 2016 Kotrafik
1 Roland o. Berit  Lugn Ängsbo Götene 1 3 362 Feed First
2 Peter o Lars Hilding Hildings Lantbruks AB Värnamo 1 2 955 Feed First
3 Ulf Hannu Hannus Lantbruk Övertorneå 1 2 925 Feed First
4 Patrik o Elin Johansson Torps Lantbruk Månstad 4 2 914 Feed First
5 Lasse Larsson Jon-Jons Lantbruk Bollnäs 2 2 839 Feed First
6 Hamra Gård Hamra Gård Tumba 1 2 825 Feed First
7 Inga-Britt o Bengt Albinsson Albinssons Gård Väckelsång 1 2 750  
8 Christel Axelsson Axelssons Lantbruk AB Bockara 1 2 736 Feed First
9 Stefan o Ingegerd Lindgren Bondarp Döve Blidsberg 1 2 691 Feed First
10 Anders o Jonas Svensson Bjäragården Båstad 2 2 682 Feed First

Alla gårdar

Ägare Gårdsnamn Ort  Antal år i klubben 7-dgr snitt kg mjölk/VMS  365-dgr snitt kg mjölk/VMS
Inga-Britt o Bengt Albinsson Albinssons Gård Väckelsånd 5  2 750  
Peder Alenius Alenius Lantbruk Vindeln 2 2 023  
Henrik  Svalmark Assmundstorp Mariestad 4 2 444  
Aspa Växtodling Aspa Gård Aspa Bruk NY 2 544  
Christel Axelsson Axelssons Lantbruk AB Bockara 7 2 736 2 514
Magnus Johansson Backegård Reftele 4 20396 2 217
Bibbi o Håkan Jaohnsson Bergs Gård Trollhättan 8 2 241  
Hans-Inge Nilsson Bertilsgärde Bertilsgärde 6  2 120 2 029
Anders o Jonas Svensson Bjäragården Båstad 8 2 682 2 336
Erik o Brittlis Bjärnlid Bjäsäter Vreta Kloster 6  2 100 2 214
Age o. Marie Björid Björid Gård Frösön 6 2 103  
Sven Hansson Björka Gård Kristianstad 5 2 199  
Torbjörn Andersson Björänget Stora Skedvi 2 2 409  
Siv Ericsdotter Björkhaga Gård Fors 3 2 140  
Åke o Michael Johansson Blekene Lantbruk AB Vårgårda 8 2 391  
Stellan Wallin Bläse Hyssna 2 2 140  
Stefan o. Ingegerd Lindgren Bondarp Döve Blidsberg 3 2 691  
Joakim o.Linda Borgs Borgs Lantbruk Gustafs 7 2 190  
Mats Haraldsson Bosgård Grimslöv 3 2 372  2 177
Lars-Olof o Evy Josefsson Bossgården Stenstorp 6 2 212  
Carl-Åke Boström Boströms Lantbruk AB Brunflo 4 2 063  
Peter Petersson Boön Eneryda 3 2 042  
Carl o Jenni Lindhagen Bredgården Marbäck 6 2 053  
Ulf Iwars Bronsgården Gränna 3 2 208  
Britt o Gilbert Johansson Bruatorps Gård Söderåkra 5 2 525  
Anna Fraser Brådala Höör NY 2 029  
Christian Carlsson Brändemåla Myresjö 5 2 142  
Mikael o. Åsa Berglund Buckarby Tärnsjö 2 2 384  
Erik Jörmgård Byggets Lantbruk Bergsjö 2 2 045  
Emil Johansson Bäcks Gård Säffle 5 2 009  
  Bänaredsbergs Lantbruk Långås 8 2 282  
Lars Carlsson Draftinge Gärdet Bredaryd 7 2 217  
Mikael Alexandersson Dvärsätts Gård Dvärsätt 5 2 117  
Mats Enholm Ekese Gård AB Ljugarn NY 2 065  
Hans-Olof Wennerholm Ekholmen Falköping 3 2 335  
Alexander Ivarsson Elestorp Båstad 6 2 204  
Anna Ohlström Eriksbergs Gård Tierp NY 2 076  
Tomas Filipsson Espås Gård Falköping 6 2 301  
Per Dahlqvist Dahlqvist Lantbruk AB Värsås 6 2 557  
Thomas Malmsten Fagerängs Lantbruk Lekeryd 4 2 114  
Kerstin Höckert Falholmsbygget Klippan 2 2 098  
Tomas Bengtsson Fogdegården Mariestad 5 2 642  2 383
Tore Carlström Folsberga Mjölkgård Enköping 4 2 086  
Ingvar Ottosson Fågelsång Våxtorp 6 2 312  
Björn Enarsson Grangården Källinge 2 2 289  
Dan-Otto Andersson Grönlid Gård Forsheda 3 2 168 2 211
Anders Karlsson Grösäter Mellerud Ny  2 324  
Håkan Gustavsson Gunnarstorp Nittorp 7 2 539  
Daniel Ranebrand Göberga Lantbruk Tranås 7 2 314  
Bengt Gökstorp Gökstorps Gård Skövde 5 2 279  
Kjell o. Marcus Kraft Göstad Linghem 2 2 337  
Mats Nolen o Jenny Eriksson Haglösa Gård Österbybruk NY  2 329  
Arne Håkansson Hallavara Båstad 3 2 121  
Elisabeth o Ove Larsson Hallsnäs Ramkvilla 2 2 005   
Hamra Gård Hamra Gård Tumba 7 2 825 2 520
Ulf Hannu Hannus Lantbruk Övertorneå 7 2 925 2 708
Birger Sjöström Hattsjö Gård Gideå 5 2 406  
Fredrik Willman Hedegården Stenstorp 5 2 379 2 343
  Hellerups Dairy Falkenberg 6 2  090  
Leif Claesson Hemdarve Gård Havdhem 7  2 362 2 060
Gösta Holmberg Herrgårdsfäboda Robertsfors 6  2 208 2 409
Peter o Lars Hilding Hildings Lantbruks AB Värnamo 4  2 955 2 743
Hans Svensson Hjärtared Ullared 7  2 226  
Bröderna Malmberg Hovgården Fjälkinge 7 2 608  
Robert Klasson Hundshult Tenhult 5 2 439  
Andreas Källner Hultåkra Aneby 5 2 292  2 212
Tommy Claesson Hycklehults Gård Eringsboda 2 2 074  
Jonas Jonsson Håkoneby Mellerud 3 2 111  
Kurt o . Bengt Hårsmar Hårsmar Lantbruk AB Herrljunga 4 2 283  
Kent Palm Högalid Smedstorp 4 2 324 2 079
Mikael o. Mia Mellgren Högstad Kimstad 3 2 077  
Lars Persson Höglunda Gård Kil 3 2 076  
Anders Andersson Jemsunda Gård Tving 6 2 329  
Imma Lantbruk Imma Lantbruk Lindesberg 3 2 016  
Johan Johansson Jonsboda Lantbruk AB Tibro 4 2 152  
Lasse Karlsson Jon-Jons Lantbruk Bollnäs 4 2 839 2 720
Roger Hansson Karllund Aneby 2 2 076  
Bengt Johansson Karlslunds Lantbruk Vessigebro 3 2 300  
Anders o Dag Svensson Kinnareds Berg Torup 4 2 060  
Tina o Erik Johansson Klockaregården Bolmsö 8 2 514 2 338
Sture o Ingrid Eriksson Kragoms Gård Älandsbro 2 2 067  
Mikael Danelius Kullenberg Gård Vårgårda 6 2 213  
Kenneth Gustafsson Kyletorps Gård Växjö 2 2 086   
Ingemar Eliasson Kyrkarp Floby 3 2 589 2 365
Per Vikström Kåsbölegården AB Lövånger 6 2 305  
  Kälkarps Jordbruksförv. AB Hästveda 3 2 342  
Dirk-Jan Smink Lilla Ettarp Åled 2 2 020  
  LJ Mjölk AB  Aneby 3 2 021  
  Lokrume Lantbruk AB Visby NY 2 026  
Kurt o Martin Johansson Loviselunds Gård Örebro NY 2 051  
Bröderna Larsson Långaröds Gård Eslöv NY 2 001  
Fam. Albäck Kling Länsmansgården Brunflo 3 2 135  
  Lögdbergs Gård Krokom NY 2 020  
Michael o Helena Arvidsson Lövänget Lantbruk Stora Skedvi 6 2 170  
Anders Knutsson Margretetorp Hjärnarp 6 20392  
Stefan Andersson Moshult Vislanda 6  2 695 2 376
Tore Kristiansson Musterydmåla Moheda NY 2 196  
  Månsta Gård AB Fåker 2 2 237  
Urban Larsson Nebo Gård Burträsk 3 2 084 2 194
Hans o Karin Andersson Nedraby 211 Tomelilla 3 2 043  
Kent o Katarina Carlsson Nilsagården Tranås 3 2 092  
Maya o Marcus Forsgård Nilsgården Habo 3 2 209  
Christian Jonsson Nordannälden Mjölkgård Krokom NY 2 116  
Jan-Gunnar Andersson Norra Ljunga Lantbruk Sävsjö 4 2 261  
Arne Thörn Norregård Liatorp Johannishus 8 2 576  
Johan Henning Notåsa Tranås 4 2 043  
N-U o. B Granqvist Nubo Lantbruk Sundsvall 6 2 143  
Tage Karlsson Nycklerör Tidaholm 8 2 681 2 510
Bertil Gunnarsson Nygård Laholm 2 2 225  
 Håkan Svensson Nygård Vittskövle Vittskövle 3 2 180  
Mats Antonsson Näs Falköping 3  2 107  
Mårten Karlsson Odensjö Grimslöv 3 2 675  
Björn Petersson Olsagård Kalvsvik 5 2 402   
Magnus Henriksson Oppeby Sparreholm NY 2 124  
Christer Nilsson Persnäs Kött & Mjölk Löttorp 3 2 105  
Inger Andersson Petsarve Havdhem 2 2 034  
Göte o Conny Pettersson Pålstorp Fjugesta 6 2 426  
Joakim o Carina Boij Reftele Prästgård Reftele 8 2 626  
Mikael Olofsson Renbergsvattnets Lbr Burträsk 5 2 358  2 089
Patrik Johansson Rinkabäck Hjo 4 2 402  
  Robu Lantbruk HB Gagnef 4 2 006  
  Rofinds Gård AB Burgsvik 6 2 139  
Lars-Ewe Thomsson Rovalds Eskelhem Gotlands Tofta 5 2 003  
Eva Ek Ryssby Nässjö 2 2 199  
Henrik Folkesson Råssmark Tranås 3 2 220  
Birgitta Linderkers Röda Gården Nora 5 2 123  
Christer Sandberg Sandbergs Lantbruk Borlänge 5 2 095  
Bo Silwer Silwers Gård Båstad 5 2 486  
Bröderna Ek Smedtofta Vinninga 4 2 299  
Tobias o Frida Holmqvist Skarmansmåla Älmeboda 6 2 098 2 117
Henrik Johansson Stanslanda Lillegård Tavelås 3 2 068  
Martin Hultman Stickelösa Huskvarna 5 2 298  
Rättviks Kommun Stiernhööksgymnasiet Rättvik 4 2 210  
Sven-Olof Karlsson Stora Näs Gård Tving NY 2 041  
Tomas o Annika Lundgren Storängen Månkarbo 7 2 406 2 195
Johan Vennerström Stöpafors Sunne 6 2 030  
Jörgen Blackstad Sälboda Arvika 2 2 132 2 047
Göran Andersson Södra Gärdslösa Borgholm 3 2 510  
Christian Nilsson Södra Kopparetorp Villands Vånga 3 2 188  
Patrik Forsberg Södra Kulhult Vaggeryd NY 2 002  
Göran Berg Sörgård Arbelunda Köpingsvik 5  2 118 2 064
Martin o. Stefan Andersson Tegneby Gård Henån 4 2 506  
Anton o. Lola Ivarsson Tockarp Trensum 2 2 205  
Patrik o Elin Johansson Torps Lantbruk Månstad 6 2 914 2 520
Mattias Magnusson Torstalycke Kalvsvik 2 2 412  
Göran Holgersson Trollegården Listerby 5 2 339 2 066
Annika o Isac Danielsson Trosnäs Mjölk Löttorp 6 2 140  
Torsö Mjölk AB Torsö Mjölk Mariestad 3 2 465 2 487
  Ullevi Mjölk AB Färjestaden NY 2 192  
Ulf o Annelie LBR AB Ulf o Annelie LBR AB Borgholm 2 2 460  
Göran Svensson Ulås Trägård Värnamo 4 2 109  
Kristoffer Persson Vekanäbb Laholm 3 2 325  
Jan Svensson Vret Alvesta NY 2 460  
Kristian Johansson Väggarp Getinge 2 2 110 2 116
Kjell Gustafsson Vägla Västergård Hallaryd 6 2 237  
Per Hollsten Västergården Skövde 5 2 017  
  Ådalen Lantbruk AB Värnamo 3 2 369  
Sven Carlsson Åhult Landsbro 6 2 165  
Åke o Mattias Nilsson Åkerbrit Ullevi Färjestaden 6 2 367  
Matilda o. Per Lexell Ålsta Gård  Gnesta 3 2 093  
Jan-Olof Nyman Åneholms Gård Kil 5 2 232 2 016
Sune o Erik Hansson Ånö Östhammar 2 2 306  
Patrik Bonér Ängeby Gård Köping 4 2 446  
Roland o . Berit Lugn Ängsbo Götene 8 3 362 3 010 
Bröderna Larsson Änganäs Norregård  Alvesta  6 2 041  
 Jan o Mats Andersson Örsås Lantbruk  Aneby NY 2 004  
Janne o Marcus Brisbo Östergården Falköping 6 2 202  
Erik o Mattias Östervee Östervee  Väse  4  2 219  2 065
 Lars Olofsson/Kjellberg  Övrabo Gård  Ingatorp  7 2 528   

Din DeLaval-kontakt

Allmänna förfrågningar